Přehled novinek

06.08.2021 Akce sboru - Vzpomínka na zesnulé

Naši členové si 6.8.2021 připomněli své zesnulé bratry a sestry, kteří je opustili v uplynulých 25 letech. Na hřbitově na Zelené hoře a Novoměstském hřbitově položením květiny a zapálením svíčky členové zavzpomínali a připomněli si co vše se zesnulými zažili.

Čest jejich památce.

Další fotografie naleznete zde.

06.08.2021 Akce sboru - Oslavy 135. výročí od založení SDH

Máme za sebou oslavy 135. výročí od založení našeho sboru. Ty se konaly v sobotu 31.7.2021 na I. nádvoří Zámku Kinských. Celkem se z okolí sjelo na 70 hasičů a hasiček, aby s námi toto velké výročí oslavili. K vidění byla nejen moderní zásahová technika ale i sbírka historické techniky, která se k nám sjela ze širokého okolí. Nechyběly ani ukázky v podobě činnosti Mladých hasičů, hašení benzínu a oleje a představila se i naše historická koněspřežná stříkačka. K poslechu hrála kapela Veseláci a představil se i náš Zpívající hasič Dan Moravský. Nechybělo ani bohaté občerstvení. Děti si přišly také na své. Celé odpoledne mohli dovádět na skákacím hradě nebo si vyzkoušet práci se džberovou stříkačkou.

Děkujeme všem, co přišli na naše oslavy.

Další fotografie naleznete zde.

 

04.06.2021 Mladí hasiči - Jarní kolo dorostu a dospělých 2021

Další soutěžní sobota, tentokrát 29.5.2021 v Hamrech nad Sázavou. Zde se konalo Okresní kolo Dorostu a dospělých. Náš sbor, zde měl opět zastání, družstvo dorostenců a družstvo dospělých. Opět byla soutěž omezena kvůli vládním nařízením a tak obě kategorie měli pouze disciplínu požární útok, dorostenci k tomu měli pouze testové otázky z Požární ochrany.

Opět můžeme být spokojený. Družstvo dorostenců obsadilo krásné 2. místo a družstvo dospělých pěkné 7. místo. Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci sboru.

Další fotografie naleznete zde.

04.06.2021 Mladí hasiči - Jarní kolo hry Plamen 2021

V sobotu 22.5.2021 dva týmy, mladší a starší, v Lavičkách u Velkého Meziříčí na jarním kole hry Plamen při daných preventivních omezeních vybojovali krásná umístění.

Z podzimního kola totiž oba týmy dnes nastoupily v pořadí na sedmém místě.

U obou kategorií nás dnes čekal požární útok, poté štafeta dvojic a nakonec štafeta 4x60 metrů.

Chybičky se nám nevyhnuly, ale víceméně jsme si s nimi dobře poradili a máme proto dále co zlepšovat.

Ráno si starší tým vybojoval pěkné 6. místo a odpoledne tým mladších zámeckých hasičů obsadil nádherné 2. místo!

Gratulujeme!

Další fotografie naleznete zde.

17.05.2021 Akce sboru - Sběr železného šrotu a elektroodpadu

SBĚR  ŽELEZNÉHO  šrotu a ELEKTRO odpadu

 

Vážení spoluobčané,

 

dobrovolní hasiči zámeckého sboru připravují na sobotu 12. června 2021 v době od 07.30 do 14.00 hod v těchto částech města Žďáru n. S. (2, 5, 7) pravidelný sběr železného šrotu a vyřazených elektro spotřebičů. Doporučujeme shromáždit odpad před svůj dům nejlépe až v sobotu 12.6 po 7 hod; máte-li možnost ponechat odpad na svém pozemku za brankou, předejdeme riziku zcizení nebo vybírání jen těžkých kusů či barevných kovů jinými skupinami osob, které se na likvidaci odpadů s hasiči nepodílí. Objemný nebo těžký odpad např. ze sklepů, půd či garáží si vyneseme sami; v tomto případě nás informujte předem telefonicky na čísle 721 064 978 nebo v průběhu soboty na tel. 721 064 978 nebo 775 678 794. Kromě železného odpadu je možné odvést i elektroodpad jako jsou lednice, mrazáky, televize, rádia, monitory, počítače, mikrovlnné trouby, sporáky, pračky, sušičky, myčky, pečící zařízení, elektrická topidla, elektrické nářadí, akumulátory, stroje a zařízení, vysavače a veškeré domácí elektrické či bateriové spotřebiče. Naopak nemůžeme likvidovat klasický nebezpečný odpad – žárovky, zářivky, výbojky, barvy-laky, baterie, cartridge z tiskáren a další běžný nekovový odpad z domácnosti. 

28.04.2021 Mladí hasiči - Čistá Vysočina 2021

Po roční odmlce se naši Mladí hasiči zapojili do projektu ,,Čistá Vysočina´´. Pravidelně uklízíme silnici ze Žďáru nad Sázavou do Vysokého a pak do Počítek. Mladí hasiči sesbírali celkem 6 pytlů odpadů. Musíme říct, že jsme měli celkem obavu kolik odpadu letos sesbíráme. Nakonec 6 pytlů nebylo zas tolik, když vezmeme v potaz, že loni se tato akce nekonala. na druhou stranu je i těch 6 pytlů hodně. Stále nás překvapuje, co jsou lidi všechno schopni vyhodit z auta. Do tohoto projektu se budeme zapojovat i nadále.

Další fotografie naleznete zde.

28.04.2021 Akce sboru - Recyklujte s hasiči 2021

Minulý týden ve středu 21.4.2021 proběhlo na Krajským úřadě v Jihlavě vyhodnocení soutěže ,,Recyklujte s hasiči´´ za rok 2020. Náš sbor patřil mezi 5 finalistů. Při vyhlašování výsledků, byl náš sbor vyhlášen jako poslední. To znamená, že jsme soutěž vyhráli. Jsme velmi rádi, že se nám tuto soutěž podařilo opět vyhrát. Celkem jsme za rok 2020 sesbírali 12,5 tuny elektroodpadu.

Děkujeme všem, kteří nám v tomto sběru pomáhají.

Další fotografie naleznete zde.

13.10.2020 Mladí hasiči - Podzimní kolo hry Plamen a soutěž dorostu 2020

V sobotu 3. října jsme si užili krásného počasí ve Věcově, kde za náš zámecký sbor startovaly 2 hlídky mladších a 2 hlídky starších hasičů pouze v jediné disciplíně – závod požárnické všestrannosti. Kvůli aktuální situaci byly další dvě disciplíny zrušeny, stejně jako úvodní nástup kolektivů.

V této disciplíně všechny čekala střelba ze vzduchovek, topografie, uzlování, základy první pomoci, teorie požární ochrany a šplh po laně.

S místním kopcovitým terénem si všichni zdárně poradili, střelba ze vzduchovky také nebyla nejhorší, ale nevyhnuli se někteří drobným chybám a ty pak ovlivnily celkové umístění hlídek. U obou kategorií startovali i nováčci, kterým se u hasičů zalíbilo ještě víc.

mladší - hlídka „A” 7. místo, hlídka „B” 18. místo

starší - hlídka „A” 7. místo, hlídka „B” 19. místo

V odpoledních hodinách se pokračovalo v soutěži dorostu, kde jsme měli zastoupení v podobě jednoho družstva dorostenců, které čekala delší trať, rozšířená teorie i plnění úkolů. Nakonec obsadili 2. místo.

Jsme rádi za účast, ikdyž v omezeném rozsahu soutěže, a věříme, že se potkáme s ostatními týmy na jarním kole!

Další fotografie naleznete zde.

23.09.2020 Akce sboru - 15. ročník Faraónského běhu na Zelenou horu

Za krásného sobotního odpoledne 19.9 pořádal náš sbor již 15. ročník Faraónského běhu do schodů na Zelenou horu. Soutěže se účastnilo 188 soutěžících. Nejmladšímu byly 3 roky a nejstaršímu 80 let. Putovní pohár za nejrychlejší čas získal Aleš Vavera z SDH Hamry nad Sázavou s časem 16,34 s. Byl vítězem i loňského ročníku. Za náš sbor se účastnilo celkem 34 soutěžících.

Všem moc gratulujeme a těšíme se na další ročník.

Další fotografie naleznete zde.

16.09.2020 Akce sboru - 17. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda

V sobotu 12.9.2020 se za krásného počasí konal 17. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda v požárním útoku ,,klasika". Tuto soutěž si nenechalo ujít 14 družstev mužů a 8 družstev žen. Celkem 22 družstev. Za náš sbor jsme měli zastoupení v mužské a veteránské kategorii.
Ženy z Daňkovic zvládly požární útok nejlépe a opět ukázali, že patří k těm nejlepším. Mužskou kategorii ovládli také muži z Daňkovic, kteří zvládli jako jedni z mála zaběhnout útok bez trestných bodů. Naši muži zaběhli pěkný požární útok ale dostali trestné body a museli se spokojit s 12. místem. Naši veteráni byly jediní zástupci mezi veteráni.
Našim družstvům gratulujeme a děkujeme, že nás takto reprezentují a přejeme jim mnoho dalších úspěchů.
Diváci si také přišli na své. Celé odpoledne mohli sledovat probíhající útoky. Vystoupili zde Novus Origo - jedná se skupinu, která předvádí fire-show a šerm.
Jsme rádi, že jsme se letos sešli v tak hojném počtu a věříme, že příští rok bude minimálně tak skvělý jako ten letošní.

Další fotografie naleznete zde.

 

06.09.2020 Mladí hasiči - Bohdalovský pohár 2020

Po dlouhé odmlce mohli opět naši Mladí hasiči vyrazit na soutěž. S jedním družstvem mladých hasičů a jedním družstvem starších hasičů jsme vyjeli na soutěž do Bohdalova, kde pořádali již tradiční soutěž v Požárním útoku. Každé družstvo mělo dva pokusy. Po prvních pokusech to pro naše dvě družstva moc dobře nevypadalo. Naštěstí při druhých pokusech naši mladí hasiči ukázali, že jsou dobře připraveni a při vyhlašování si naše obě družstva šli pro dvě krásná 3. místa.

Gratulujeme všem a děkujeme za krásnou reprezentaci sboru.

Další fotografie naleznete zde.

23.06.2020 Akce sboru - Zlatý Erb 2020

Včera na Krajském úřadě v Jihlavě proběhlo vyhlášení soutěže o nejlepší webové stránky ,,Zlatý Erb". Tato soutěž je rozdělena do několika kategorií, z niž je jedna určená pro dobrovolné hasiče. Náš sbor se této soutěže účastní již řadu let. Od loňského roku máme v provozu nové internetové stránky. Na vyhlášení byly pozvány 3 nejlepší sbory - Bobrová, Bohdalov a Žďár nad Sázavou 2 - Zámek. Nakonec jsme byli vyhodnoceni jako nejlepší a svojí kategorii vyhráli. Ceny pro vítěze převzal starosta sboru Marek Entlicher a Lukáš Urban autor stránek.
Tímto bychom chtěli poděkovat hlavně Lukáši Urbanovi, který je samozřejmě i našim členem.
Je to krásná vizitka našeho sboru.

Další fotografie naleznete zde.

25.02.2020 Mladí hasiči - Hasičská uzlovačka

Během nedělního dopoledne 23.2.2020 se konala ve Svratouchu v rámci Svratecké pětky. Letos na tuto soutěž naši mladí hasiči vyrazili poprvé. S jedním družstvem mladších a jedním družstvem starších se snažili co nejvíce se prosadit. Mladším se to i povedlo a obsadili krásné 4. místo. Starší už tak úspěšní nebyli. V celkovém hodnocení obsadili 8. místo.

Všem moc děkujeme za reprezentaci.

Další fotografie naleznete zde.

 

19.02.2020 Mladí hasiči - Ochotnické divadlo 2020

Na Ochotnické divadlo naši Mladí hasiči jezdí již několikátým rokem. Letos se hrála pohádka Mrazík. A ochotníci nás opět nezklamali, dokonce se dá říct, že překonali naše očekávaní. Všichni si to náramně užili a již se těší na další rok. Děkujeme ochotníkům z Bohdalova za jejich vystoupení.

19.02.2020 Mladí hasiči - Dolnoloučská zima 2020

Naše družstvo, které od loňského roku je již v jedné sestavě vyrazilo již po třetí na 26. ročník Dolnoloučské zimy v Požárním útoku. Sice za chladného ale slunného počasí naše družstvo obsadilo krásné 5. místo z celkových 11 družstev. Děkujeme za reprezentaci a přejeme jim do letošní sezóny mnoho úspěchů.

19.02.2020 Mladí hasiči - Dětské TFA 2020

V sobotu 1.2.2020 jsme se zúčastnili s mladými hasiči soutěže TFA Junior ve Žďáru nad Sázavou. Tato soutěž sice pro nás není prioritou ale vždy se jí rádi zúčastníme. Za náš sbor vyrazilo 5 Mladých hasičů. Za starší kategorii obsadila 18. místo Emča Straková. Za kategorii mladší byl Davča Straka na 22. místě, Pepča Láznička na 13. místě, Terka Kočí obsadila 11. místo a Anežka Šustáčková pěkné 6. místo. 

Děkujeme za reprezentaci.

05.01.2020 Akce sboru - Novoroční výšlap 2020

Opět po roce na Nový rok, vyrazili členové sboru se svými rodinnými příslušníky na Novoroční výšlap. Letos je kroky vedly na pomyslnou hranici mezi Moravou a Čechy. Posléze vyrazili ke studánce u Pilské nádrže. Od ní pokračovali k jezírku Vápenice. Pak už byla v plánu jen zpáteční cesta. Během celého pochodu měli všichni možnost ověřit své znalosti v podobě kvízu. Oproti loňskému roku přálo počasí na výbornou. Celková trasa činila kolem 12 km. Všichni byly spokojeni a naplno si to užili.

Další fotografie naleznete zde.

 

28.09.2019 Mladí hasiči - Junior univerzita 2019

V neděli 22.9.2019 byl na půdě Vysoké školy Báňské, Technické Univerzity Ostrava předán diplom za úspěšné absolvování Junior Univerzity - Vzdělávání mladých záchranářů našim 3 starším hasičům; Emě Strakové, Jakubu Zerzánkovi a Ondřeji Dobrovolnému.

Cílem projektu bylo seznámit mladé hasiče z kraje Vysočina formou vysokoškolského studia, ale přitom praktickým a dle možností i zábavným způsobem s přírodovědnou a technickou oblastí. Junior univerzita má za cíl přesvědčit žáky, že přírodní vědy a technika, odborné předměty jako je matematika, chemie, fyzika, nebo biologie jsou lákavé a perspektivní a jsou využitelné v praxi. Navíc probíraná témata souvisí s činností záchranářů, kteří mají ve společnosti nejvyšší kredit. Tím, že Junior univerzita je realizována ve spolupráci se střední školou a vysokou školou, kde se studují záchranářské obory, se tak žákům otevírá i možnost seznámení se s prostředím na těchto školách. Tato získaná zkušenost může být pro žáky rozhodující i při výběru budoucího studia a zaměstnání.

Projekt byl rozdělen na 3 víkendové a 1 týdenní turnus, kdy studenti prošli výcvikem jak na vodní ploše, tak s dýchací technikou používanou jednotkami PO, prohlídkami centrální stanice v Ostravě, výukou v dílnách na střední průmyslové škole v Hranicích a mnoho dalším ...

Projekt zabezpečuje KSH kraje Vysočina ve spolupráci s Ústřední hasičskou školou SH ČMS v Jánských Koupelích, Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava a Střední průmyslovou školou v Hranicích.

Gratulujeme za reprezentaci!

 

Další fotografie naleznete zde.

22.09.2019 Akce sboru - 14. ročník Faraónského běhu na Zelenou horu

Za slunného sobotního odpoledne 21.9.2019 se na schodech Zelené hory konal již 14. ročník Faraónského běhu na Zelenou horu. Na startovní listinu se napsalo 145 závodníků ve všech kategoriích od těch nejmenších až po ty nejstarší. Pro zajímavost nejmladší účastník se narodil v roce 2017 a nejstarší v roce 1940. Krásný náhled na to, že se zúčastnit může opravdu každý. Za náš sbor startovalo celkem 19 členů. Letos byly k vidění opět skvělé časy. Ten nejlepší byl 16,31s a náleží Aleši Vaverovi z SDH Hamry nad Sázavou. Díky tomu získal na rok Putovní pohár starosty SDH Žďár nad Sázavou 2 - Zámek.

Děkujeme všem za hojnou účast a těšíme se, že se všichni potkáme na dalším ročníku.

Další fotografie naleznete zde.

22.09.2019 Akce sboru - 16. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda

V sobotu 14.9.2019 se za krásného počasí konal 16. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda v požárním útoku ,,klasika". Tuto soutěž si nenechalo ujít 18 družstev mužů a 9 družstev žen. Celkem 27 družstev. Za náš sbor jsme měli zastoupení v ženské, mužské a veteránské kategorii.

Ženy z Daňkovic zvládly požární útok nejlépe, u našich žen zavládla nervozita a to se projevilo na výsledku. Bohužel obsadily poslední místo v kategorii. I tak jsme velmi rádi, že se soutěže zúčastnily. Mužskou kategorii ovládlo družstvo z Odrance. Naši muži zaběhli pěkný požární útok a vyneslo je to na 9. místo ve skupině. Naši veteráni našli přemožitele z Okrsku Velká Losenice, kteří byly lépe připravení.

I tak naším družstvům gratulujeme a děkujeme, že nás takto reprezentují a přejeme jim mnoho dalších úspěchů.

Diváci si také přišli na své. Celé odpoledne mohli sledovat probíhající útoky,probíhala zde také Road Show s ČMSS. Vystoupili zde i žďárští bubeníci Džembíci a svůdné tanečnice.

Další fotografie naleznete zde.