Před dvěma dny 28. ledna 2015 naše vedlejší město Nové Město na Moravě zaznamenalo otravu OXIDEM UHELNATÝM – CO, více informací o události se dozvíte na konci článku. Proto bychom Vám chtěli připomenout co je tento „Tichý zabiják“ zač.

priznaky-CO1

 

Co je CO ? 

Oxid uhelnatý (CO) blokuje přenášení kyslíku krví neboť jeho vazba s hemoglobinem je 200x až 300x pevnější než vazba kyslíku. U postiženého je typické třešňové zbarvení kůže a sliznic. Otrava CO se vyskytuje např. v uzavřených prostorech, kde běží spalovací motory nebo při špatném odvětrání plynových spotřebičů.

Kde vzniká a jaké jsou projevy ? 

Karma při ohřevu vody spaluje kyslík, který si nasává z místnosti. Zároveň se z nedokonale spáleného plynu uvolňuje kysličník uhelnatý, který se váže do krevního barviva člověka a zabírá tam místo kyslíku, který postupně vytlačuje. Člověk zmalátní, syčí mu v uších, buší mu srdce, může usnout nebo omdlít, zvracet, může ho bolet hlava. Při delším pobytu v místnosti nastává bezvědomí, zástava oběhu a smrt. Ze špatně odvedeného kouřovodu se navíc spaliny mohou inverzí částečně vracet zpět do bytu. Otrava přichází jak po dlouhodobém vystavení jedu, tak po krátkodobém pobytu ve „vysáté“ místnosti.

Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou. Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého. Může se mu zatočit hlava a záleží pak na okolnostech, zda se mu podaří dostat se z vany včas nebo ne.

Jak tomu zabránit ? 

Nejlepší prevencí je samozřejmě dobře provedené odkouření karmy a pravidelné kontroly. Péče o bezpečnost svoji a osob blízkých by měla být jedním ze základních zájmů a odpovědností každého občana. Pokud máte plynové vytápění, dodržujte lhůty kontroly plynových spotřebičů a spalinových cest. Nebezpečí hrozí zejména u otevřených spotřebičů, kde při samovolném uvolňování plynu může dojít k otravě.

Topidla potřebují pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu. U některých druhů topidel (např. u karmy) hrozí v případě nedostatečného odvětrání otrava oxidem uhelnatým. I zkontrolovaný a seřízený spotřebič se tak může stát příčinou otravy.

Informace o správné instalaci a požadavcích pro provoz a revize spotřebičů jsou uvedeny v návodu výrobce a provozovatel tepelného spotřebiče by je tak měl mít k dispozici.

 

Současný trend omezování tepelných ztrát u obytných budov vede k tomu, že uživatelé bytů utěsní okna a dveře svého obydlí takovým způsobem, že se nedostává vzduchu pro spalování v plynovém spotřebiči. Proto je nutné při jakýchkoliv i drobných stavebních úpravách (např. i výměna vnitřních dveří, apod.) mít na paměti, že každý spotřebič, ve kterém dochází ke spalování paliva, musí mít zajištěný i dostatečný přívod vzduchu. Při nesprávné údržbě nebo provozování tepelného spotřebiče může vznikat nedokonalým spalováním oxid uhelnatý.

<Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje>


Matka s dcerou se v Novém Městě na Moravě přiotrávily oxidem uhelnatým, unikal jim v bytě z plynového kotle

Ve středu ve 22.46 hod vyjeli žďárští profesionální hasiči na základě žádosti zdravotníků do bytu v bytovém domě na ulici Sportovní v Novém Městě na Moravě. Ještě před příjezdem hasičů převezli z místa zdravotníci sanitním vozem do nemocnice matku a dceru, které se přiotrávily oxidem uhelnatým.

Hned u dveří bytu hasiči provedli kontrolní měření, kterým zjistili vysoké koncentrace oxidu uhelnatého. Plynový kotel, který rodina používala k vytápění hlásil poruchu, hasiči jej okamžitě odpojili a prostory bytu a celého domu odvětrali.

Následně byl byt předán majiteli s poučením, že v něm rozhodně nemá v noci ze středy na čtvrtek nocovat a že je nutné, aby kotel prošel revizí.

<Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina>