Jako už několik předchozích let, tak i letos, naši mladí hasiči startovali na Srandamači 2016, který pořádá sbor hned vedlejší obce v Hamrech nad Sázavou. Soutěž si dlouhodobě drží svoji úroveň jak v podobě kvality družstev, které se na ni každoročně hlásí, tak i v podobě přichystaného zázemí a doprovodného programu. Tato soutěž má ale hlavní kouzlo v tom, že všechny útoky jsou s jednotnou požární stříkačkou bez úprav a startuje až v odpoledních hodinách, kdy jako první odběhají své útoky družstva mladších (6 až 11 let) a po nich následují družstva starších (12 až 15 let), kteří už mají podmínky stíženy tím, že již je noc a ve tmě je dráha osvícena jen z části. Celková atmosféra soutěže je ještě umocněna možností přespání  na místě, v zapůjčených prostorách zázemí fotbalového areálu v Hamrech, které každoročně využíváme se všemi družstvy.

Za náš sbor se zúčastnily v kategorii mladších dvě družstva, kdy jsme vzali i ty nejmladší hasiče, aby si okusili atmosféru takových závodů. Na našich nejmladších bylo poznat, že nemají tolik zkušeností ještě a drobné chyby při provedení útoku a krásné provedení útoků konkurence jim postačilo družstvu „A“ na 8. místo a družstvu „B“ na 11. místo. Celkově v této kategorii soutěžilo 13. družstev. Našim nejmladší ale patří veliké poděkování, za jejich bojovnost a vůli, každý z pokusů dokončit i přes nezdary.

Jak ale přicházela tma, tak naši „dravci“ v kategorii starších už netrpělivě vyhlíželi, kdy se dostanou na řadu oni. Už dlouho před jejich pokusem probíhaly přátelské vtípky a hecování se s dalšími družstvy. Naši starší startovali jako 5. v pořadí. Ukázalo se že jejich zkušenosti, které se závod od závodů zlepšují, dokáží zužitkovat i zde na soutěži. S krásným časem 17,67 se zařadili na průběžné 1. místo a čekali jak se bude dařit soupěřům. V prvním kole je však už nikdo překonat nedokázal a tak po prvním kole pokusů zůstali na 1. místě. Bohužel už i v tomto prvním kole bylo na stříkačne znát, jak má každý tým vůli zvítězit a dostávala zabrat, a tak z důvodu technické závady, kdy bylo rozhodnuto, že stříkačka není již dále schopna zvládnout pokusy druhého kola a druhé kolo bylo zrušeno. Počítaly se tedy jen výsledky z prvního kola a naše družstvo mohlo slavit své vítězství na Srandamači.

Soutěž také ale doprovázela soutěží v motání hadice, nevíme sice přesné výsledky všech, ale ve svých kategoriích, které byly podle ročníků, které soutěžící navštěvují ve škole si vedli nejlépe Matěj Košťál (8. třída) a Lukáš Mach (9. třída), kteří své kategorie vyhráli. Lukáš toto vítězství ještě umocnil nejrychleším časem mezi všemi kluky a dovezl si putovní pohár za nejlepšího „motáka“ Srandamače 2016.

Ještě jako doplňkové zpestření a také spíše pro zábavu dětí, probíhala vždy soutěž, kdy týmy poskládaly i vedoucí jednotlivých družstev mládeže a běželi své pokusy v požárním útoku. Bohužel bez stříkačky toto nebylo možné a tak vznikla improvizovaná alternativa za poněkud komornějších podmínek již bez dohledu mladých hasičů v pivní štafetě. V této štafetě naši vedoucí skončili na 2. místě.

Za výsledky všem mladým hasičům gratulujeme a za předvedená výkony gratulujeme!